آشنایی

باهمتا چیست؟

باهمتا یک سرویس پرداخت و دریافت پول برای کسب و کارها و اشخاص است که تمرکز آن بر روی امنیت و سادگی است.

چطور می‌توانم از سرویس باهمتا استفاده کنم؟

برنامه‌های باهمتا برای گروه‌های مختلف طراحی شده است که شما بسته به کاربرد و نیازتان می‌توانید از آنها استفاده کنید. لیست برنامه‌های باهمتا را می‌توانید در اینجا ببینید.

شرایط سنی استفاده از باهمتا چند سال است؟

طبق قوانین تعریف شده از سمت شاپرک، سن قانونی درخواست درگاه و انجام تراکنش، ۱۸ سال تمام است.

آیا برای استفاده از سرویس باهمتا باید هزینه‌ای پرداخت کنم؟

مدل درآمدی برنامه‌های باهمتا بر اساس مدل «کارمزد بر تراکنش» است. شما بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ای می‌توانید وارد برنامه‌های باهمتا شوید و آنها را بررسی کنید و بر اساس نیازی که دارید از برنامه مورد نظر برای پرداخت‌های خود استفاده کنید.

مبلغ کارمزد چقدر است؟

کارمزد مبلغ تا یک میلیون تومان، ۶۰۰ تومان است و پس از آن به ازای هر یک میلیون تومان، ۲۴۰ تومان به کارمزد اضافه خواهد شد. این مبلغ کارمزد مانند کارمزد کارت به کارت است که پرداخت کننده آن را پرداخت می‌کند.

آیا امکان پرداخت کارمزد توسط دریافت کننده پول وجود دارد؟

دریافت کننده می‌تواند پول کارمزد را کسر کند و معادل مبلغ باقیمانده را از پرداخت کننده درخواست کند.

جهت استفاده از باهمتا در کدام بانک باید حساب داشته باشم؟

حساب بانکی شما می تواند در هر یک از بانک های دارای مجوز از بانک مرکزی باشد.

هزینه پیامک‌هایی که از طرف باهمتا ارسال می‌شود از چه کسی کسر می‌شود؟

پیامک‌ها از شماره‌ی باهمتا ارسال می‌شوند و هزینه‌ی آنها توسط باهمتا پرداخت می‌شود و هیچ هزینه‌ای از پرداخت کننده و دریافت کننده پول بابت پیامک‌های باهمتا، کسر نمی‌شود.

آیا برای پرداخت از طریق باهمتا به اینترنت بانک نیاز است؟

خیر. پرداخت‌های باهمتا بر بستر شاپرک انجام می‌شود و پرداخت کننده مانند فرایند خرید اینترنتی به درگاه امن پرداخت وارد می‌شود و در آنجا با وارد کردن شماره کارت، رمز دوم پویا، cvv2 و تاریخ انقضا، اقدام به پرداخت می‌کند.

سقف هر تراکنش در باهمتا چقدر است؟

سقف هر تراکنش در باهمتا ۴۹ میلیون تومان است. همچنین محدودیتی در تعداد تراکنش‌ها وجود ندارد و شما می‌توانید از یک کارت چندین تراکنش انجام دهید. توجه داشته باشید که سقف ۴۹ میلیون تومان بدون نظر گرفتن محدودیت برداشت از کارت توسط بانک‌های عامل تعریف شده است و این محدودیت بنابر درخواست صاحب کارت قابل تغییر است.

آیا محدودیتی در تعداد حساب‌های معرفی شده وجود دارد؟

محدودیتی برای تعداد حساب‌های بانکی که در باهمتا معرفی می‌کنید وجود ندارد و می‌توانید حساب‌های بانکی مختلفی برای دریافت پول داشته باشید.

آیا شما به مالیات و دارایی گزارش می‌دهید؟

ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم از باهمتا برای پنهان کاری مالیاتی استفاده کنید، هدف از طراحی باهمتا ارائه راهکار برای نیاز‌های موجود در فرایند پرداخت و دریافت پول است و مزیت‌های بسیاری برای این هدف پیاده‌سازی شده است. پیشنهاد می‌کنیم که با این هدف از باهمتا استفاده کنید.

از باهمتا برای چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

باهمتا برای هر فرایندی که باید پولی دریافت و پرداخت شود می‌تواند استفاده شود. برای مثال:

 • دریافت و پرداخت برای فروش آنلاین در شبکه‌های اجتماعی
 • دریافت و پرداخت شارژ ساختمان برای مدیران و ساکنین
 • دریافت و پرداخت اقساط ماهانه برای مدیران قرض الحسنه خانوادگی
 • دریافت و پرداخت دنگ برای مادرخرج‌ها در گروه‌های دوستانه
 • دریافت دستمزد درآمد برای فریلنسرها و همه کسانی که مستقلاً کار می‌کنند
 • دریافت هزینه‌های تور برای تور لیدرها و تورهای گردشگری
 • و هر کاربرد مجاز دیگر که مناسب شماست

امنیت

چرا باید شماره شِبای حسابم را در باهمتا معرفی کنم؟ آیا این کار از نظر امنیتی حساب من را تهدید نمی‌کند؟

باهمتا شماره شِبای حساب شما را می‌گیرد تا بتواند پول را به حساب شما واریز کند. با این کار هیچ خطری حساب شما را تهدید نمی‌کند چون شماره شِبا تنها برای واریز وجه استفاده می‌شود و می‌توانید بدون هیچ نگرانی در اختیار دیگران قرار دهید. برای آشنایی بیشتر می‌توانید راهنمای شماره شِبا را بخوانید.

چطور می‌توانم برای پرداخت‌ها به باهمتا اعتماد کنم؟

اعتماد کاربران از بزرگترین دارایی‌های ماست و ما برای جلب اعتماد شما تمام سعی خود را می‌کنیم تا با شفافیت و ارائه سرویس با کیفیت، حمایت شما را جلب کنیم.

 • بهترین راه برای اعتماد به باهمتا تحقیق از کاربران قدیمی‌ترِ باهمتا است، کسانی که در روزهای ابتدایی به ما اعتماد کردند و سخاوتمندانه نظر خود را در شبکه‌های اجتماعی و اپ‌استورها به اشتراک گذاشته‌اند و باهمتا را به دیگران نیز پیشنهاد داده‌اند.
 • همچنین می‌توانید با جستجوی نام باهمتا در گوگل و رسانه‌ها، با ما بیشتر آشنا شوید و خواندن بلاگ باهمتا نیز می‌تواند در شناخت بهتر و اعتماد به تیم ما، به شما کمک کند.
 • باهمتا پس از چند سال پیگیری به عنوان اولین گروه از کسب و کارها توانست مجوز فعالیت پرداخت یاری را از بانک مرکزی دریافت کند و تحت نظارت شاپرکِ بانک مرکزی فعالیت نماید.
 • باهمتا با شرکت پرداخت الکترونیک سامان به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت و دارای مجوز رسمی از سوی بانک مرکزی و شاپرک همکاری مشترک دارد.
 • و در نهایت هرگونه سوالی برای شفافیت بیشتر و اعتماد به باهمتا دارید می‌توانید از طریق ایمیل به آدرس info@bahamta.com مطرح کنید.

چرا باهمتا نماد اعتماد ندارد؟

باهمتا زیر نظارت بانک مرکزی و تحت چارچوب پرداخت‌یاری فعالیت می‌کند و نیازی به دریافت نماد ندارد.
از طرفی ما اعتقاد داریم که نماد اعتماد شیوه مناسبی برای اعتماد سازی نیست و باعث گمراهی کاربران نیز خواهد شد چون ممکن است کاربران بدون تحقیق مناسب و تنها به خاطر داشتن نماد اعتماد به آن وبسایت اعتماد کنند و متضرر شوند. بهترین شیوه برای اعتماد به خدمات یک کسب و کار، (چه کسب و کار داخلی و چه کسب و کار بین المللی) تحقیق و شناخت مناسب نسبت به آن کسب و کار است.

امنیت نرم‌افزار باهمتا چطور است؟

تیم باهمتا پیش از این، نرم‌افزارهای اینترنت بانک چندین بانک مختلف را تولید و مدیریت کرده‌اند، باهمتا حاصل تجربه چندین و چند ساله فعالیت در حوزه بانکی است که متناسب با استاندارد سیستم‌های پرداخت و مطابق قوانین بانکی کشور است. دریافت کننده پول تنها شماره شِبای حساب خود را در باهمتا وارد می‌کند و چون شماره شِبا تنها برای واریز پول استفاده می‌شود جای نگرانی برای صاحب حساب وجود ندارد.
پرداخت کننده پول نیز در هنگام پرداخت، مانند خرید اینترنتی به درگاه امن پرداخت در بستر شاپرک منتقل می‌شود که استاندارد پرداخت آنلاین در کشور و مورد تأیید بانک مرکزی است.

به اطلاعاتی مانند تراکنش‌ها و یا مخاطبین من چه افرادی دسترسی دارند؟

برای نگهداری اطلاعات شما در باهمتا، شامل حساب‌هایی که معرفی کرده‌اید و تراکنش‌های شما، از امن‌ترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنیم و دسترسی و نفوذ از بیرون به آنها تقریبا غیر ممکن است. ما این اطلاعات را در اختیار هیچ کسی قرار نمی‌دهیم مگر با حکم قضایی. همچنین به منظور حفظ حریم شخصی و امنیت بالاتر، دسترسی به اطلاعات مخاطبین کاربران اندروید و iOS، بر روی سرورهای باهمتا ذخیره نمی‌شود.

روال تسویه

چقدر طول می‌کشد تا پولی که به من پرداخت شده، به حسابم واریز شود؟

پرداخت‌هایی که هر روز تا ساعت ۲۲:۴۵ انجام شود، در اولین روز کاری بعد و در ساعت ۱۴:۳۰ بصورت تجمیعی با حساب‌های مقصد تسویه می‌شود.

چرا پرداخت‌ها همان لحظه به حساب مقصد واریز نمی‌شود؟

پرداخت‌های باهمتا مانند تمامی پرداخت‌های اینترنتی از طریق شبکه شاپرک انجام می‌شود. در این شبکه، تسویه‌ی درگاه‌های اینترنتی فقط یکبار در روز انجام می‌گردد. بر این اساس وقتی فردی در باهمتا پرداخت می‌کند، همان لحظه پول از حسابش کسر و به حساب شاپرک منتقل می‌شود. شاپرک در اولین روز کاری بعد درخواست تسویه به حساب مقصد را صادر می‌کند. این درخواست با توجه به روال انتقال پایای بین بانکی انجام خواهد شد و این زمان در اختیار مجموعه باهمتا نیست.

به من پرداختی انجام شده ولی پول به حساب من واریز نشده است؟

اگر پرداخت‌های شما تا پیش از ساعت ۲۲:۴۵ انجام شود، حتما در اولین روز کاری بعد درخواست تسویه به حساب مقصد صادر خواهد شد، در طول این مدت و بعد از آن نیز پشتیبانی باهمتا در کنار شما است.

راهنمای استفاده از سرویس باهمتا

از کجا شروع کنم؟

در قدم اول بهتر است برنامه‌های مختلف باهمتا را بررسی کنید که برای نیاز پرداختی شما کدام محصول مناسب‌تر است. لیست برنامه‌های باهمتا را اینجا می‌توانید ببینید.

چگونه برای دیگران قبض بفرستیم و درخواست پول کنیم؟

 • در نسخه اندروید یا نسخه تحت وب می‌توانید درخواست پول باهمتا کنید.
 • مبلغ و بابت و شماره موبایل پرداخت کننده را وارد می‌کنید تا درخواست پول باهمتا شود.
 • پرداخت کننده از طریق پیامک مطلع می‌شود و از طریق لینکی که در پیامک برای او ارسال شده، می‌تواند به درگاه پرداخت برود و مبلغ را به شما پرداخت کند.
 • پرداخت کننده به محض پرداخت، رسید دریافت خواهد کرد و شما نیز از پرداخت او مطلع خواهید شد.

راهنمای تراکنش‌ها

 • در این قسمت می‌توانید تراکنش‌های پرداختی و دریافتی را مشاهده و براحتی از طریق اسم و بابت میان آنها جستجو کنید.
 • تراکنش‌های سبز رنگ، تراکنش‌های پرداخت شده هستند و تراکنش‌های آبی رنگ، تراکنش‌های در انتظار پرداخت را نشان می‌دهند.
 • در جزئیات هر تراکنش می‌توانید کد رهگیری و پیش‌بینی زمان‌ تسویه را ببینید.

راهنمای درگاه شخصی

 • با ساخت درگاه پرداخت شخصی یک لینک برای شما ایجاد خواهد شد که می‌توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید تا از طریق آن به شما پرداخت کنند.
 • لینک‌های درگاه پرداخت شخصی چندین بار قابلیت پرداخت دارند و تا توسط شما غیرفعال نشوند، پرداخت کنندگان می‌توانند از طریق آن به شما پرداخت کنند.

راهنمای حساب بانکی

 • هر تعداد حساب بانکی که بخواهید می‌توانید در این قسمت معرفی کنید.
 • بر روی حساب‌ (های) بانکی که معرفی می‌کنید می‌توانید درگاه شخصی بسازید و یا درخواست پول به دیگران باهمتا کنید.
 • برای ایجاد حساب بانکی جدید کد ملی، تاریخ تولد و شماره شبا تعریف می‌کنید و پس از بررسی و تأیید اطلاعت از سمت شاپرک، می‌توانید از درگاه خود استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید با اضافه کردن مدیر بر روی حساب بانکی که معرفی کرده اید، با رعایت تمام مسائل امنیتی به صورت چند نفره تراکنش‌ها، درخواست‌های پول و درگاه‌های شخصی را مدیریت کنید.