۱۰ نکته برای جذب سرمایه

در بهمن ۱۳۹۶ شرکت سوئدی پامگرنت در باهمتا سرمایه گذاری کرد و این دومین تجربه ما برای جذب سرمایه در باهمتا بود. تجاربی که بدست آوردیم رو با شما به اشتراک می‌گذاریم تا اگه روزی خواستید سرمایه جذب کنید و یا به عنوان سرمایه‌گذار روی استارتاپی سرمایه گذاری کنید، از آن استفاده کنید.

 1. سرمایه گذار، یک هم تیمی جدید است و نه کارفرما. در مذاکرات از موضع ضعف ظاهر نشوید. سرمایه گذار ایده‌ال، سرمایه گذاری است که مانند یک هم تیمی در کنار شما قرارداشته باشد و برای موفقیت پروژه تلاش کند.
 2. برای آماده کردن فایل ارائه (Pitch Deck) به سرمایه گذار وقت کافی بگذارید. در بسیاری از موارد اولین قضاوت سرمایه‌‌گذار از شما و تیم‌تان فایل ارائه‌ای است که برای آنها ارسال می‌کنید. برای محتوا و طراحی آن زمان مناسبی بگذارید. ناصر غانم زاده در کانال تلگرامش مطلب خوبی در این مورد نوشته که پیشنهاد می‌کنیم بخونید.
 3. بعد از هر جلسه، خودتان را ارتقا بدهید. از مذاکرات و ارائه خودتان در هر جلسه سعی کنید هوشمندانه بازخورد بگیرید و برای ارائه بهتر در جلسه بعدی از بازخوردها استفاده کنید.
 4. خیلی زودتر از آنچه که فکر می‌کنید شروع کنید. برای ما از زمان شروع فرایند جذب سرمایه تا نهایی شدن آن، حدود ده ماه طول کشید در حالیکه پیش‌بینی خود ما دو ماه بود. اگر دیر شروع کنید، فشار و استرس باعث می‌شود موضع خوبی در مذاکره نداشته باشید.
 5. اجازه بدهید سرمایه گذار ارزش شرکت را مشخص کند. ارزش‌گذاری تخصص شما نیست. مبلغی که نیاز دارید را بگویید و فرصت بدهید تا سرمایه گذار پیشنهاد بدهد که با چه درصدی از سهام حاضر است آن مبلغ را به شما بدهد، بعد شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آيا حاضر به معامله هستید یا نه.
 6. معطل هیچ سرمایه گذاری نمانید. با همه‌ی گزینه‌ها به طور همزمان پیش بروید و تا پول هم نگرفتید باور نکنید که کار تمام شده و همچنان به شکل موازی با بقیه پیش بروید.
 7. وارد بازی KPI و اینجور چیز ها نشوید. اگر گفتند باید KPI بگذاریم، دو طرفه‌اش کنید تا خود سرمایه گذار هم بخشی از KPI را به عهده بگیرد.
 8. درصد سهم بالا نشانه خوبی نیست. معمولا بیش از یکبار سرمایه جذب خواهید کرد پس سعی کنید درصد زیادی ندهید که جا برای چند دور سرمایه گذاری داشته باشید و بنیانگذارها هم همچنان علاقه‌مند به شرکت بمانند. برای همین بیش از ۳۰٪ سهم دادن در یک دور سرمایه‌گذاری احتمالا آینده ای به همراه نخواهد داشت. اگر پیشنهادات سرمایه گذاران جذاب نبود، مبلغی که می‌خواهید را تا می‌توانید کم کنید تا درصد کمتری بدهید.
 9. ایده شما به تنهایی، عامل چندان ارزشمندی برای متقاعد کردن سرمایه گذار نیست. توانایی تیم شما برای رشد در آینده، انتخاب بازار مناسب و شانس گرفتن بازار است که سرمایه گذار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 10. سرمایه گذاری یک شروع است که اگر اشتباه پایه گذاری شود شروع مشکلات برای هر دو طرف خواهد بود. در جلسه قرار نیست تنها شما پاسخگو باشید، این یک انتخاب دو طرفه است و می‌توانید سوال‌هایی برای شناخت بهتر از آنها و یا تیم‌های دیگری که روی آنها سرمایه گذاری کرده‌اند بپرسید.

Photo by Nik MacMillan on Unsplash

۲۵ نکته برای فرستادن رزومه

تا کنون افراد زیادی برای ما رزومه‌ی خود را فرستاده‌اند تا شاید بتوانیم با هم همکاری کنیم. در بسیاری از این رزومه‌ها، مواردی را دیدیم که از دیدگاه ما خوب نیستند. این موارد که در طول زمان آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم را در اینجا مینویسیم تا اگر روزی خواستید رزومه‌ی خود را برای جایی بفرستید، به شما کمک کند.

 1. فایل Word نفرستید. معمولا نویسنده از Microsoft Word برای نوشتن رزومه‌ی خود استفاده می‌کند و همان فایل را می‌فرستد. این فایل‌ها از قلم‌هایی استفاده می‌کنند که به همراه فایل فرستاده نمی‌شوند و بیننده‌ی فایل ممکن است نتواند فایل را به همان شکلی که ساخته شده ببیند. رزومه‌ی خود را به شکل فایل PDF یا HTML (که حتی ممکن است روی سایت خودتان باشد) بفرستید.
 2. پیوست را فراموش نکنید. گاهی ایمیلی دریافت می‌شود که نوشته شده رزومه‌ به پیوست ارسال می‌گردد ولی ایمیل هیچ پیوستی ندارد.
 3. نام فایل رزومه، نام خودتان باشد. گیرنده‌ی رزومه‌ها، همه را در یک پوشه ذخیره می‌کند برای همین بهتر است نام فایل، نام خودتان باشد تا در میان پوشه‌ی فایل‌ها به سادگی پیدا شود.
 4. متن ایمیل کلیشه‌ای نباشد. چیزی از خودتان بنویسید. نشان دهید که می‌توانید یک پاراگراف بنویسید. اینکه تنها بگویید رزومه‌ی شما پیوست شده است، نشان نمی‌دهد که شما علاقه ای به کار در آن شرکت دارید.
 5. داخل رزومه، اطلاعات تماس خود را بگذارید. گاهی رزومه‌ها چاپ می‌شوند و جداگانه بررسی می‌شوند. بهتر است که اطلاعات تماس شما شامل ایمیل و تلفن همراه در آن نوشته شده باشد تا ساده‌تر بتوان با شما تماس گرفت.
 6. اگر ایمیل ندارید، رزومه هم نفرستید. اگر شخص دیگری برای شما ایمیل را بفرستد، اصلا رزومه‌ی شما خوانده نخواهد شد.
 7. رزومه‌ی خود را به هر جایی نفرستید. به جای ارسال رزومه‌ برای تعداد زیادی از شرکت‌ها، آنها را بررسی و مطالعه کنید و تعداد محدودی که برای شما جذاب هستند و فکر می‌کنید می‌توانید در آنها ارزش ایجاد کنید را انتخاب کنید و برای آنها با شناخت کامل از شرکت و محصولشان، پیشنهاد بفرستید.
 8. شرکت را بشناسید. اگر زمان کافی برای شناخت شرکت و محصولش قبل از ارسال رزومه نگذارید، زمان همه را تلف می‌کنید و نمی‌توانید متن خوبی هم در ایمیلی که می‌فرستید بنویسید.
 9. عکس روی رزومه نگذارید. عکس های پرسنلی بی روح هستند و روی برداشت خواننده اثر می گذارند.
 10. از قالب های آماده استفاده نکنید. متن رزومه‌ را خودتان بنویسید و هر چیزی که مهم است را در آن قرار دهید. نام، شماره موبایل (تنها یک شماره)، ایمیل (تنها یک ایمیل)، سال تولد.
 11. هر که هستید را با سربلندی بنویسید. هیچ کس مانند دیگری نیست و برای هر کسی کار مناسبی پیدا می شود. ولی اگر خودتان نباشید، به احتمال زیاد به کاری که مناسب شما نباشد می رسید. اگر میخواهید معدل دانشگاهی را بنویسید، آن را واقعی بنویسید. از این نترسید که شاید فکر کنند در دانشگاه درس نخوانده است. معدل پایین دلیل‌های گوناگونی می‌تواند داشته باشد، شاید شخص علاوه بر درس، در فعالیت‌های دیگری هم مشغول بوده (کاری، ورزشی، هنری … ) یا شاید در درس هایی که بی ربط به رشته‌اش بوده اند نمره نیاورده یا …
 12. رزومه را امضا نکنید.
 13. نخست پیشینه شغلی را بنویسید و در پایان پیشینه آموزشی.
 14. از آخرین موقعیت شغلی آغاز کنید. پیشینه‌ها را به ترتیب عکس تاریخ بنویسید یعنی نخست آخرین جایی که کار می کردید را بنویسید و سپس جای پیش از آن و …
 15. در هر شغلی که داشتید، فقط سِمَت خود را ننویسید بلکه آن چه در آن مدت انجام داده‌اید را بنویسید.
 16. رزومه را بروز کنید. رزومه باید در طول زمان ویرایش شود و کار های جدیدی که انجام داده‌اید افزوده شود و مهمتر از آن پاک کردن مواردی است که دیگر به درد رزومه شما با پیشینه‌ی شما نمی خورد. مثلا داشتن مدرک ICDL ممکن است برای یک شغل مناسب باشد ولی برای شغل دیگری مانند برنامه نویسی، نوشتن آن یک عامل بسیار منفی است چون برنامه نویس باید کار با نرم افزار های اولیه را بلد باشد.
 17. در زیر رزومه تعهد راستگویی ندهید. اگر راست نمیگویید و آنچه نوشتید واقعی نیست، تعهد شما هم به هیچ دردی نمیخورد.
 18. به دنبال گرفتن کار به هر قیمتی نباشید. هر دو طرف باید از این کار سود ببرند. هدف شرکت افزایش بهره وری و به دست آوردن سود بیشتر است و برای این کار میخواهد نیروی مناسبی پیدا کند و حاضر است برای آن هم پول بدهد. شما هم شرکت را ارزیابی کنید. آیا جای مناسبی است؟ آیا مایه‌ی پیشرفت شما می‌شود؟ آیا حقوقی که به شما می‌دهد، برای گذران زندگی کافی است؟
 19. حتما دوره آزمایشی داشته باشید. این دوره برای هر دو طرف خوب است.
 20. به دنبال استخدام رسمی نباشید. استخدام رسمی که شخصی تا پایان عمر باید برای یک شرکت کار کند و شرکت هم باید تا پایان دوره کاری حقوق شخص را بدهد،‌نه مایه‌ی پیشرفت شماست، نه شرکت. در همکاری، و هر قرارداد دیگری، هر دو طرف باید سود ببرند.
 21. قالب نوشته بسیار ساده باشد. چند پاراگراف که با فاصله از هم جدا شده اند و در هر کدام توضیحات کافی آمده باشد بسیار خوب است. نیاز به هیچ کادری نیست. همه چیز را با فاصله از هم جدا کنید. اگر خیلی اصرار داشتید، تنها بخش‌های اصلی را با یک خط نازک از هم جدا کنید. رنگ هم به کار نبرید چون احتمالا به شکل سیاه و سفید چاپ ‌می‌شود.
 22. همیشه به دنبال بهترین جا برای کار و پیشرفت باشید. نگران این نباشید که اگر در دوره آزمایشی به نتیجه نرسیدید، دوباره باید به دنبال کار بگردید. به این فکر کنید که حتما می توانید کار بهتری پیدا کنید.
 23. پیش از پیدا کردن کار جدید، شغل قبلی را ترک نکنید. چون در فشار مالی قرار میگیرید و مجبور خواهید شد به هر چیزی تن دهید.
 24. ایمیل های قبلی را که به شرکتی فرستاده‌اید، به شرکت‌های دیگر فوروارد نکنید. همچنین در یک ایمیل رزومه خود را به همه شرکت‌ها نفرستید و برای شرکت‌هایی که مد نظرتان هست، ایمیل جداگانه و اختصاصی بنویسید.
 25. غلط املایی نداشته باشید. فینگیلیش هم ننویسید.

در پایان، برای متن رزومه‌ و ایمیلی که میفرستید، زمان کافی بگذارید و از چند نفر بازخورد بگیرید. این نخستین آشنایی شرکت با شماست و می‌تواند اثر مهمی در ادامه‌ی راه داشته باشد.

ما در باهمتا همیشه از همکاری با هم‌تیمی‌های خوب استقبال می‌کنیم و اگر روزی فکر کردید باهمتا برای شما جذاب است و می‌توانید به عنوان هم تیمی کنار هم باشیم حتما به ما ایمیل بزنید.

Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

گزارش مشکل پیش آمده در ۱۳ به در

سرویس باهمتا در روز های ۱۲ و ۱۳ فروردین ۹۷ به مدت ۲۶ ساعت از کار افتاد. گزارشی از اتفاق رخ داده را در این نوشته آورده‌ایم تا هم کاربران از آن باخبر باشند و هم درسی باشد برای جلوگیری از تکرار این اتفاق.

ظهر ۱۲ فروردین متوجه شدیم که هیچ کدام از سرویس های باهمتا کار نمی‌کنند. چیزی که عجیب بود این بود که به سرورها دسترسی داشتیم ولی سرویس‌ها کار نمی‌کردند. با ورود به بخش کنترل پنل سرویس میزبانی، پیامی دیدیم که بخشی از دیتاسنتر با مشکل روبرو شده است. مشکل از سیستم ذخیره سازی بود. یعنی دیسک‌های سخت که برای ذخیره سازی به کار می‌روند کلا با مشکل روبرو شده بودند و امکان ذخیره‌ی هیچ چیزی وجود نداشت.

این یعنی سرویس دهنده‌ها، وب سرورها، دیتابیس‌ها و دیگر بخش‌ها هیچ کدام امکان دسترسی به دیسک و ذخیره سازی و یا بازیابی اطلاعات را نداشتند. جمله‌ی پیش یعنی یک فاجعه رخ داده و دسترسی به همه چیز را از دست داده‌ایم ولی چون به سیستم پشتیبان گیری خودمان اطمینان داشتیم، خیلی نگران نشدیم.

در باهمتا برای سرویس دهی، چندین سرور راه اندازی کرده‌ایم تا اگر یکی از آن‌ها از کار افتاد، بتوانیم به سرعت به سراغ سرور دیگری برویم و سرویس دهی ادامه پیدا کند. وقتی چند دیتابیس داشته باشید، برای اینکه بتوانید به سرعت به سراغ سرور بعدی بروید، این سرورها همیشه باید با هم هماهنگ و همگام باشند. اگر چیزی روی یکی از آن‌ها نوشته می‌شود باید روی دیگری هم نوشته شود. اگر این کار انجام نشود، نمیتوان سرورها را با هم جایگزین کرد. وقتی قرار است هر چیزی همزمان روی چند جا نوشته شود، اگر فاصله‌ی فیزیکی میان آن‌ها زیاد باشد، با کندی روبرو می‌شوید.

ما برای جلوگیری از کندی، همه‌ی سرویس دهنده‌های دیتابیس را در یک دیتاسنتر گذاشته بودیم تا فاصله‌ی فیزیکی میان آن‌ها کم باشد و سرعت کاهش پیدا نکند. آمادگی ما برای موقعیتی بود که یکی از سرورها مشکل پیدا کند و اینکه یک دیتاسنتر مشکل پیدا کند خیلی دور از ذهن بود. ولی برای اینکه اگر دیتاسنتر هم مشکلی پیدا کرد اطلاعات کاربران از میان نرود، یک سرور پشتیبان هم در یک دیتاسنتر دیگر داشتیم.

سرویس میزبانی هم هر چند ساعت یکبار اعلام می‌کرد که در حال کار روی مشکل هستند. ما هم گمان می‌کردیم که بزودی مشکل حل می‌شود. مشکلی که کل یک دیتاسنتر را از کار انداخته، احتمالا باید خیلی سریع حل شود چون سرویس‌های بسیار زیادی روی آن هستند. از سوی دیگر، راه اندازی همه‌ی سرویس‌های باهمتا روی یک دیتاسنترِ دیگر، کار بسیار طولانی و زمان‌بری هست و حدس میزدیم که پیش از راه اندازی در دیتاسنتر دیگر، مشکل دیتاسنتر فعلی حل می‌شود. از اینرو تصمیم گرفتیم تا صبر کنیم. این تصمیم خطایی بود که گرفتیم.

روی کانال باهمتا در تلگرام هم پیامی گذاشتیم و اطلاع دادیم که سرویس باهمتا به دلیل خرابی دیتاسنتر با مشکل روبرو شده است. جالب اینکه روز ۱۲ فروردین امسال برابر با ۱ آوریل بود، و از آنجا که معمولاً یک خبر دروغ در این روز منتشر می‌شود، یکی از کاربران پیام زیر را برایمان فرستاده بود:

«اینو دیدم تقریبا مطمئن بودم دروغ ۱ آوریله، ولی نبود 😲 آخه ۱ آوریل وقت خرابی دیتاسنتره؟؟»

ساعت ۲۱:۰۰ شده بود و همچنان سرویس میزبانی نتوانسته بود کاری بکند. کمی بعد اعلام کرد که کار راه اندازی دیسک‌ها آغاز شده ولی به کندی پیش می‌رود. خوشحال بودیم از این که فرآیند راه‌اندازی آغاز شده ولی این که به کندی پیش ‌میرفت، مشخص نمی‌کرد که چه زمانی راه اندازی کامل می‌شود. باز هم صبر کردیم.

نیمه شب دیگر صبر نکردیم و فرایند انتقال به یک دیتاسنتر دیگر را آغاز کردیم. حدس می‌زدیم که شاید ۴ ساعت زمان ببرد. به سراغ سرور پشتیبان دیتابیس رفتیم و تازه متوجه عمق فاجعه شدیم. حدود ۶ ساعت از داده‌ها در سرور پشتیبانی نیامده بودند. این بدترین اتفاق ممکن بود. از آنجا که نمی‌توانیم هیچ داده‌ای را از دست بدهیم، مجبور شدیم راهکار دیگری را انجام بدهیم که وارد کردن دستی داده‌ها از لاگ‌ها به سرور دیتابیس بود. لاگ‌ها در جای دیگری ذخیره می‌شدند بنابراین به آن‌ها دسترسی داشتیم. این فرایند دستی بسیار زمان بر بود و خود به تنهایی نزدیک به ۵ ساعت زمان برد.

ساعت ۹:۰۰ سرانجام به یک وضعیت مناسب در دیتابیس رسیدیم و به سراغ راه اندازی دیگر سرورها رفتیم. این فرایند هم هر چند زمان‌بر بود اما سرانجام در ساعت ۱۴:۰۵به پایان رسید و سرویس دهی آغاز شد.

در تمام این مدت ما همچنان منتظر بودیم تا مشکل دیتاسنتر اصلی برطرف شود، اما این اتفاق ۱۲ ساعت پس از راه‌اندازی دیتاسنتر جایگزین صورت گرفت. خوشبختانه بااین جایگزینی توانستیم زمان پایین بودن سرویس را ۱۲ ساعت کاهش دهیم.

از وضعیت پیش آمده بسیار ناراحت بودیم ولی درسی شد برای ادامه‌ی راه باهمتا. امیدواریم این درس‌ها برای دیگران هم سودمند باشند:

 • دیتاسنتر‌ها هم علاوه بر سرورها به مشکل می‌خورند. همه‌ی تخم مرغ‌ها را در یک سبد و همه‌ی سرورها را در یک دیتاسنتر نگذارید.
 • کمی کندی بهتر از ۲۶ ساعت پایین بودن سرویس است.
 • از همان آغاز، فرض را به بدترین حالت بگذارید و فرآیند جایگزین را آغاز کنید. ما اگر این کار را کرده بودیم، می‌توانستیم ۱۲ ساعت دیگر را صرفه جویی کنیم.
 • نسخه‌های پشتیبان را به صورت پیوسته کنترل کنید.

همیشه بروز چند مشکل با هم، باعث پیش آمدن یک فاجعه می شوند. در این مورد، نگهداری همه‌ی سرورها بر روی یک دیتاسنتر، خرابی همان دیتاسنتر، مشکل در پشتیبان‌گیری از داده‌ها، و تصمیم خطا برای انتظار، همه دست به دست هم دادند تا سرویس برای زمان زیادی از دسترس کاربران خارج باشد. هر کدام از این‌ها اگر نبودند اندازه‌ی این مشکل به شدت کاهش پیدا می‌کرد.

کاربران ما اگر نتوانند به سرویس ما اعتماد کنند، ما را ترک خواهند کرد. تصمیم گرفتیم تا بهتر از پیش باشیم و بزودی تغییراتی خواهیم داد تا چنین مشکلاتی دیگر پیش نیایند و هدف ما این است که سرویس باهمتا همیشه در دسترس باشد.

باز هم به دلیل این مشکل از شما پوزش می‌خواهیم و سپاسگزاریم که از سرویس ما استفاده می‌کنید.

Photo by NordWood Themes on Unsplash

صد هزارمین تراکنش باهمتا

اول فروردین ۹۴، بذری که کاشته بودیم شکفت و با ثبت اولین تراکنش، باهمتا سر از خاک درآورد. و امروز خوشحالیم که با گذر از مرز یکصد هزار تراکنش مالی، به نهالی تبدیل شده‌ایم که می‌شود به ادامه‌ی حیاتش امیدوار بود. ناخواسته بود، اما تقارن زمانی تولدمان با اول بهار، و تبدیل شدن به یک نهال قوی در ۱۵ اسفند ۹۶، روز درختکاری، برای ما به فالی نیک تبدیل شد!

صد هزارمین تراکنش باهمتا در ساعت ۵۰ دقیقه‌ی بامداد روز ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ انجام شد. این تراکنش، مبلغ ۵،۵۰۰ تومان است که یک دانشجوی سال اولی در اهواز به یک گروه دانشجویی دندانپزشکی پرداخته است. این مبلغ به منظور کمک درخرید کانکس برای زلزله‌زدگان کرمانشاه انجام شده بود.

وقتی از موضوع این تراکنش مطلع شدیم، خوشحالی رسیدن به صد هزارمین تراکنش برای ما بیشتر شد و تصمیم گرفتیم به همین مناسبت، هزینه خرید یک دستگاه کانکس را به این گروه دانشجویی کمک کنیم تا ما نیز به همراه تمام کاربرانی که این صد هزار تراکنش را بوجود آورده‌اند، در این امر خیر سهیم شویم.

با صد هزار تراکنشی که در باهمتا انجام شد، مجموعاً بیش از ۴۲ میلیارد تومان پول توسط باهمتا انتقال داده شده است.

سال ۹۶ برای ما پر از اتفاق بود:

 • در تیر ماه فیلتر و بعد از دو هفته با پیگیری‌های نفس‌گیر رفع فیلتر شدیم.
 • در مهر ماه بانک مرکزی قدم بزرگی برداشت و ضوابط پرداخت‌یاری را منتشر کرد تا به نوعی فعالیت باهمتا و دیگر فین‌تک‌های فعال در حوزه پرداخت را به رسمیت بشناسد.
 • در بهمن‌ ماه با تمام سختی‌ها و موانعی که وجود داشت، موفق به جذب سرمایه خارجی از شرکت سوئدی «پامگرنت» شدیم که اتفاق بزرگی برای صنعت فناوری‌های مالی و پرداخت در کشور بود.

و مهمترین عاملی که در تمام این اتفاق‌ها به ما انگیزه می‌داد تا از موانع گذر کنیم، اعتماد شما کاربران عزیز به تیم ما و سرویس باهمتا بود.

سال ۹۶ گذشت و ما با انرژی بیشتری به استقبال سال ۹۷ می‌رویم. سال جدید را پیشاپیش تبریک می‌گوییم و امیدواریم سالی سرشار از تندرستی، شادی و توام با رشد اقتصادی برای ایران عزیزمان باشد.

پانویس: اطلاعات پرداخت کننده و دریافت کننده مرتبط با صد هزارمین تراکنش که در متن آمد، با اجازه خود آنها منتشر شد. ما متعهد به امانت داری از اطلاعات شما هستیم و به هیچ عنوان در حیطه‌ای به غیر از قانون و تعهداتمان پا نخواهیم گذاشت.

Photo by Jacob Buller on Unsplash

تغییر زمان تسویه

در هفته گذشته بانک مرکزی مقررات جدیدی برای مبادلات پولی بین بانکی به بانکها ابلاغ کرد. براساس این ابلاغیه انتقالات سامانه «پایا» در روزهای کاری، صرفاً یک بار در روز و در ساعت ۱۵:۴۵ پردازش و به بانک‌های مقصد ارسال می‌شود. در روزهای تعطیل رسمی نیز انتقالات سامانه پایا صورت نخواهد گرفت و به روز کاری بعدی موکول خواهد شد.

این تغییرات باعث خواهد شد که روال تسویه باهمتا نیز به شیوه‌ی زیر تغییر کند:

پرداخت‌هایی که هر روز تا ساعت ۲۲:۴۵ انجام شود، فردای آن روز توسط شاپرک با باهمتا تسویه می‌شود و باهمتا مبلغ را از طریق پایا برای حساب مقصد ارسال می‌کند.

ساعت تسویه با حساب‌‌های مقصدی که در بانکی به غیر از پاسارگاد است:

 • در روزهای کاری ساعت ۱۶:۳۰ انجام می‌شود.
 • در روزهای تعطیل تسویه به نخستین روز کاری پس از آن می‌افتد.

ساعت تسویه باحساب‌های مقصدی که در بانک پاسارگاد است:

 • در روزهای کاری ساعت ۷ صبح انجام می‌شود.
 • در روزهای تعطیل ساعت ۱۷ انجام می‌شود.

از کاربرانی که در این مدت به دلیل بی‌نظمی بانک‌ها در اعمال روال جدید، به مشکل برخوردند عذر‌خواهی می‌کنیم.

سرمایه گذاری شرکت سوئدی پامگرنت در باهمتا

رشد و توسعه، مهمترین نیاز هر کسب و کار است و یکی از پیش‌نیازهای موثر برای رسیدن به آن، داشتن منابع مالی کافی است. در ابتدای سال ۹۶ تصمیم گرفتیم با هدف توسعه، برای باهمتا سرمایه جذب کنیم. با سرمایه‌گذاران مختلفی شروع به مذاکره کردیم و باید اقرار کنیم که سختی جذب سرمایه در ایران وحشتناک است و فیلترینگ باهمتا در تیرماه، این سختی را دوچندان کرد.

این فرایند جذب، بیشتر از ۹ ماه زمان برد، اما در نهایت با افتخار اعلام می‌کنیم که با تمام این سختی‌ها، موفق به جذب سرمایه شدیم. و این افتخار به مراتب بیشتر است که توانستیم یک سرمایه گذار خارجی را متقاعد کنیم تا سرمایه خود را به ایران وارد کند.

در این ۹ ماه، بیش از ۶۰ جلسه سنگین برای جذب سرمایه داشتیم و باید در کنار نشان دادن توانمندی‌های تیم باهمتا، به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دادیم که حوزه فین‌تک توسط نهادهای متولی تنظیم‌گری خواهد شد و این حوزه، حوزه با ثبات و درخشانی برای فعالیت در کشور است.

در صورتی که متولیان امور، شرایط اثر گذار بر کسب و کار(مانند مالیات، بیمه، شهرداری، فیلترینگ، قوانین و …) را در جهت کمک به بهبود فضای کسب و کار همسو کنند، می‌توانند زمینه‌سازتوسعه زیست بوم فناوری و استارتاپی ایران شوند. که نتیجه آن حضور بازیگران جدی‌تر، ارائه محصولات با کیفیت‌ بالاتر، اشتغال زایی و بهبود شرایط اقتصادی خواهد بود.

شرکت سرمایه‌گذاری پامگرنت در دو مرحله مبلغ ۵۰۰ هزار یورو در باهمتا سرمایه‌گذاری خواهد کرد و بابت این سرمایه‌گذاری ۱۴.۳% از سهام باهمتا را خواهد گرفت. این سرمایه‌گذاری ارزش باهمتا را به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو افزایش داده است.

شرکت سوئدی پامگرنت تجربه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف بین‌المللی را دارد و در کنار تامین سرمایه، تجربیات خود را نیز در اختیار ما قرار خواهند داد که برای باهمتا بسیار ارزشمند خواهد بود.

مثل همیشه قدردان شما کاربران عزیز هستیم، چون بدون شما این اتفاق نمی‌افتاد و امیدواریم بتوانیم در ادامه خدماتی با کیفیت‌ بالاتر و بهتر به شما بدهیم.

با کریمان کارها دشوار نیست

«با کریمان» محصول جدید باهمتا برای خیریه‌ها و گروه‌های مردمی، برای جمع آوری پول در شبکه‌های اجتماعی است. «با کریمان» یک بات تلگرامی است و شما به کمک این بات می‌توانید برای موضوعی که می‌خواهید پول جمع آوری کنید، لینک پرداخت آنلاین بسازید و آن را برای دیگران بفرستید.

نیکوکاران می‌توانند به صورت کاملاً امن و راحت، از طریق بستر شاپرک برای موضوع مورد نظر شما پول پرداخت کنند. بات تلگرامی «باکریمان» بلافاصله شما را از آمار پرداخت‌ها و مبلغ جمع آوری شده باخبر خواهد کرد.

همچنین اگر گروه تلگرامی دارید برای شفافیت و اعتماد بیشتر، می‌توانید با کریمان را در گروه اضافه کنید تا بعد از هر پرداخت، آمار مبلغ جمع‌آوری شده را به اعضای گروه گزارش بدهد. با کریمان پس از افزوده شدن به گروه،به پیام‌های گروه دسترسی ندارد و تنها گزارش ‌می‌دهد.

امیدواریم با ارائه بات با کریمان بتوانیم سهم کوچکی در کنار شما در انجام فعالیت‌های نیکوکارانه داشته باشیم. برای استفاده از بات با کریمان به این صفحه بروید.

تاثیر اختلالات اینترنت بر روی باهمتا

همزمان با اعتراضات مردم در شهرهای مختلف، اختلالاتی در اینترنت کشور بوجود آمد و پس از آن تلگرام هم فیلتر شد و در نهایت دسترسی به بعضی دیتاسنتر‌های خارجی نیز قطع شد.

سرویس باهمتا نیز از ترکش این اتفاق در امان نماند و به خاطر تصمیمات عجولانه و نادرست که گریبان فضای مجازی کشور را گرفت، باهمتا برای ساعاتی از دسترس کاربران خارج شد.

دو سال و نیم است که باهمتا مشغول به سرویس‌دهی است و همواره سعی کردیم پایداری بالایی در ارائه سرویس داشته باشیم، اما ۲۷ درصد از کل تراکنش‌های ناموفق باهمتا در همین هفته اتفاق افتاد که تنها به دلیل اختلالات بوجود آمده در زیرساخت اینترنت بوده است.

ساختن بنای اعتماد برای کاربران، سال‌ها زمان می‌برد، و ما آجر به آجر آن را با سختی روی هم می‌گذاریم، اما تصمیمات عجولانه و واکنش‌های احساسی مسئولین، مانند زلزله‌ای، یک شبه آن را ویران می‌کند.

از تمام مسئولین و تصمیم‌گیرندگان خواهش می‌کنیم تا کمی در تصمیمات خود بیشتر تأمل کنند. ضررهای سنگین به کسب و کارها و ثبات اقتصاد، تنها یکی از اثرات مخرب فیلترینگ و محدودیت‌های ارتباطی است. این محدودیت‌ها نه تنها مشکل مردم و معترضین را برطرف نمی‌کنند، بلکه برعکس سبب افزایش نارضایتی‌هایی خواهند شد که در اثر نبود ارتباطات آزاد، از نظرها پنهان می‌مانند.

نسخه ای متفاوت از باهمتا برای اندروید منتشر شد

تقریبا دو سال پیش بود که نسخه‌ی ۱.۰ باهمتا برای اندروید منتشر شد و از آن موقع سعی کردیم با کمک نظرات شما کاربران محترم سرویس باهمتا را بهبود دهیم.

امروز مفتخریم که نسخه متفاوتی از باهمتا برای اندروید (نسخه ۳.۰) را در اختیار شما قرار دهیم. رابط گرافیکی این نسخه به کلی تغییر کرده است و زمان زیادی برای بهتر شدن آن گذاشته‌ایم.

منوی کشویی در این نسخه حذف شده است و از یک پنل پنج قسمتی به جای آن استفاده کرده‌ایم که کاربر می‌تواند با لغزاندن صفحه به راست و چپ به بخش مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

درخواست پول را ساده‌تر کرده‌ایم و از تغییرات مهم دیگر، نمایش تراکنش‌های پرداختی و دریافتی در کنار هم و در یک فهرست است تا کاربر فهرست تمامی تراکنش‌های خود را یکجا ببیند.

همچنین در صفحات داخلی تراکنش‌ها نیز اطلاعات جامع‌تری نمایش داده می‌شود تا کاربر بتواند راحتتر وضعیت تسویه‌ی پرداخت‌های خود را ببیند.

سعی کرده‌ایم در نسخه جدید به گونه‌ی بهتری پاسخگوی نیازهای پرداخت و دریافت پول شما باشیم. اگر این نسخه را نصب کردید، یک خط از تجربه‌ی خودتان برای ما بنویسید و به پشتیبانی تلگرام ما بفرستید.

چالش نهنگ آبی و حس اشتباه امنیت

مدتی است که پدیده‌ی «چالش نهنگ آبی» به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده و مطالبی حاکی از یکسری خودکشی‌ها منتشر می‌شود که علت را بازی جدیدی به نام نهنگ آبی معرفی می‌کنند و هشدار می‌دهند که خیلی «مواظب باشید» تا در فضای مجازی، طعمه این بازی نشوید.

واقعیت این است که گزارش‌های مستقل، وجود چیزی به اسم بازی نهنگ آبی رو اصلاْ تایید نمی‌کنند و موضوع نهنگ آبی، به طور کامل زاده هیجانی است که روزنامه‌ها و رسانه‌ها دوست داشتند سوارش شوند و مخاطب جذب کنند.

بزرگترین آفتی که پدیده‌های این‌چنینی می‌توانند داشته باشند این است که باعث شکل‌گیری آگاهی غلط در شما می‌شود و این آگاهی غلط می‌تواند امنیت شما را با خطر مواجه کند. چرا؟ چون گفتن این موضوع که «بازی نهنگ آبی علت خودکشی است» باعث می‌شود ریشه اصلی خودکشی را دنبال نکنید تا رفتار مناسب برای پیگشیری انجام دهید. این خشت‌های کج، همچنین تصویر اشتباهی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای شما می‌سازد.

در مباحث امنیتی نیز این آفت وجود دارد و با عنوان «حس اشتباه امنیت» (False Sense of Security) شناخته می‌شود. «حس اشتباه امنیت» به این معنی است که با اطلاعات غلطی که به شما داده می‌شود، به جای رسیدن به امنیت واقعی تنها حس امنیت به شما منتقل می‌شود و شما با تکیه بر این حس اشتباه، دیگر به دنبال امنیت واقعی نخواهید رفت.

برای مثال در مطلبی که قبلا در بلاگ باهمتا در خصوص عملکرد امنیتی صفحه کلیدهای مجازی نوشتیم، توضیح دادیم که این صفحه کلیدهای مجازی نه تنها امن نیستند بلکه ممکن است امنیت شما را به خطر اندازند. اطلاع‌رسانی‌هایی که به شما می‌گویند در موقع پرداخت از کیبورد مجازی استفاده کنید، تنها گمراه کننده هستند و حس اشتباه امنیت را در شما ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال افرادی که با این باور اشتباه به صفحه‌ی قلابی درگاه پرداخت می‌روند، با دیدن کیبورد مجازی در آن صفحه، به اشتباه این صفحه را امن می‌دانند و به دنبال چک کردن موارد صحیح امنیتی مقابله با فیشینگ نمی‌روند.

توصیه می‌کنیم برای افزایش آگاهی امنیتی خودتان همیشه روحیه‌ی کنجکاوی و پرسش‌گری داشته باشید، منابع و مستندات مطالبی که به دستتان می‌رسد را بررسی کنید و با مطالبی که در حوزه امنیت و از جنس «مواظب باشیدها» منتشر می‌شود، هیجانی برخورد نکنید.